Click on items below to get more information. Program as of 31 August 2016 and is subject to change. Rehearsal and sound check schedule is here.

Wednesday 7 September 2016
Wednesday
10:00 Registration & Morning Session, Phoenix Cinema
11:00 Design Patterns for Live Performance in Kyma,  Carla Scaletti
13:00 Afternoon Session, Phoenix Cinema
13:00 Complexity Lab (NeverEngine Labs) ,  Cristian Vogel & Gustav Scholda
14:00 Analyze That,  Pete Johnston
15:00 What’s New in Kyma 7,  Carla Scaletti
16:00 AMNMA,  Banrei (Jake Harper)  & Alan Jackson
16:30 Welcome Reception, Phoenix Cinema
18:00 Concert, PACE-1
— Shapes Of Each Other,  Olga Oseth
— (BTF)-5 ,  Vincenzo Gualtieri
— Ling Yin,  Chi Wang
— Islands,  Scott L. Miller  & Carla Rees
— Incombustible,  Kiyoung Lee  & Ha-Young Park
20:00 Dinner together (no host), Kayal Restaurant
Thursday 8 September 2016
Wednesday
10:00 Morning Session I, Hugh Aston Theatre
10:00 Welcome to KISS2016 — Emergence,  Carla Scaletti
10:45 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
11:00 Morning Session II, Hugh Aston Theatre
11:00 Technical analysis of the composition ,  Kiyoung Lee
11:30 Bursts, Scratches, and Roughness: a manifesto for short sound,  Jake Harper
12:00 Interfacing Kyma With Analog Synthesizer Control Voltages For Pleasure And Profit,  Julian Zizko  & Jaq Gallier
12:30 Lunch together (included with registration), Hugh Aston Atrium
14:00 Afternoon Session I, Hugh Aston Theatre
14:00 Trans-later (Border-crossing with Kyma),  Bruno Liberda
14:30 Non-euclidean Rhythm Theory and its Implementation in Kyma,  Malcolm Braff
15:00 Charlie Vs Kyma,  Charles Norton
15:30 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
16:00 Afternoon Session II, PACE-1
16:00 REUNION2012: A novel interface for sound producing actions through the game of chess – Adaption for Kyma,  Anders Tveit  & Ulf A. S. Holbrook
16:30 (BTF) – 5, for Cajon,  Vincenzo Gualtieri
17:00 Navigating Emergent Musical Structures in a Sonic Ecosystem,  Scott L. Miller
17:30 Coffee Break & Kyma Open Lab, PACE-4
18:00 Concert, PACE-2
— Prayer Wheel,  Fang Wan
— Deep Blue,  Mark Phillips, EWI & Kyma
— The Ocean Thief,  Mei-ling Lee, Kyma  & Jefferson Goolsby, Visual Artist / Story Writer
— Between the Words, for Wacom tablet & Kyma,  Jeffrey Stolet
— Utter for text, flute, electronics and 6 iPads,  Anne La Berge
20:00 Dinner together (no host), Konak Authentic Turkish Cuisine
Friday 9 September 2016
Wednesday
10:00 Morning Session I, Hugh Aston Theatre
10:00 A New Level of Interaction,  Joel Chadabe
10:45 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
11:00 Morning Session II, Hugh Aston Theatre
11:00 Making Utter,  Anne La Berge
11:30 Emergent Polyrhythmic Drones for Improvised Music,  Sarth Calhoun
12:00 Secrets of Deep Blue,  Mark Phillips
12:30 Lunch together (included with registration), Hugh Aston Atrium
14:00 DOME Lecture/Recital, PACE-1
— Introduction,  Marinos Giannoukakis
— M,  Gustav Scholda,  Qebo (Alex Retsis) & Marinos Giannoukakis
— The Book of Persephone: Abduction, Caer Droia, Caer Sidi,  Andrea Young,  Marinos Giannoukakis, Gustav Scholda & Qebo (Alex Retsis)
— Dance of Darkness,  Danni Spooner,  Marinos Giannoukakis, Gustav Scholda & Qebo (Alex Retsis)
15:30 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
16:00 Afternoon Session II, Hugh Aston Theatre
16:00 THE PHOBIA PROJECT / NEW WORK ON BEAUTY & REPULSION,  Paul Connolly
16:30 The relation between art & sound,  Roland Kuit  & Karin Schomaker
17:00 The Ocean Thief: Video & Sound Collaboration in Storytelling,  Mei-ling Lee  & Jefferson Goolsby
17:30 Coffee Break & Kyma Open Lab, PACE-4
18:00 Concert, PACE-2
— The Quiet Persistence of Memory (remixed),  Paul Connolly
— Interesting Decisions,  Simon Hutchinson
— GRUIS / GRIT,  Roland Kuit, Kyma  & Karin Schomaker, Visuals
— ILK,  ILK (Andrea Young, Sara Sinclair Gomez, Micaela Tobin, Sharon Chohi Kim)
— 4D Infusion,  Rich O’Donnell, Kyma & Wiimote;  Anna Lum, Poet; Casper McElwee, 3D Animation and Fluid-dynamics Software
20:00 Dinner together (no host), Peter Pizzeria
Saturday 10 September 2016
Wednesday
10:00 Morning Session I, Hugh Aston Theatre
10:00 Becoming – the Essential Musical Attribute,  Jeffrey Stolet
10:45 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
11:00 Morning Session II, Hugh Aston Theatre
11:00 Multigrid for Improvised Club Music,  Michael Wittgraf
11:30 Applying SlipStick in Sound Design,  Knut Kaulke
12:00 Imagination, Creativity, Improvisation in creating “The World So Wide”,  İlker Işıkyakar
12:30 Lunch together (included with registration), Hugh Aston Atrium
14:00 Emergent Concert, PACE-1
— Carla’s Carousel,  Brian Belet  & Virginie Viel
— Evolutionary Intelligence,  Franz Danksagmüller  & John Mantegna
— Emergence,  Emergent Ensemble
15:30 Coffee Break, Hugh Aston Atrium
16:00 Afternoon Session II, Hugh Aston Theatre
16:00 Kyma and Linnstrument, some thoughts,  Robert Efroymson
16:30 Transforming the electric bass guitar into a general purpose Kyma controller,  Brian Belet
17:00 “Shapes of Each Other”- emergence from the idea to the performance,  Olga Oseth
17:30 Dinner Break (no host), Fish & Chips van at the Music Cafe
18:30 Club Concert, The Music Cafe
— Club Night: Visual Collaboration,  Jefferson Goolsby; Mei-ling Lee
— Gemstone Debris,  Michael Wittgraf, Kyma;  Lynn Baker, Saxophone; Ravish Momin, Drums and Electronics
— conglomeration,  Knut Kaulke
— Percussion Discussion,  Gustav Scholda  & Richard Eigner
— Introspections,  Sarth Calhoun
— Professor Braff and the NeverEngineers present “Drumming 3000”,  Cristian Vogel, Gustav Scholda, Malcolm Braff
— Synchronosis,  Julian Zizko  & Jaq Gallier